Czy zasłony zaciemniające do sypialni to dobry wybór?

Czy zasłony zaciemniające do sypialni to dobry wybór?

Nic nam nie potrafi tak skutecznie utrudnić snu nad ranem, jak promienie słońca padające na okolice naszej poduszki. Światło dzienne jest bardzo irytujące, gdy chcemy sobie uciąć drzemkę w ciągu dnia. Problem ten jest związany z miesiącami wakacyjnymi, ale nie tylko. Czy jest na to jakiś skuteczny sposób? Jak najbardziej tak. Takim sposobem są zasłony zaciemniające. Zapoznajmy się z ich zaletami oraz wadami.

Jakie są zalety zasłon zaciemniających?

Zasłony zaciemniające powodują zaciemnienie całkowite, a więc nie wpuszczają do wnętrza światła. Jeśli lubimy sobie nieco dłużej pospać, to jest to dla nas rozwiązanie wręcz idealne. Tkaniny, z których wykonane są zasłony zaciemniające, dają spore wytchnienie osobom podróżującym, które odpoczywają w ciągu dnia w pokojach hotelowych.

Kolejna zaleta tego typu zasłon to zapewnienie intymności oraz dyskrecji we własnym domu bez żadnej obawy, że przy świetle zapalonym sąsiad lub przechodnie na ulicy nas zobaczą. Bardzo nas cieszy to, że promienie słoneczne nie przechodzą do wnętrza. Unikniemy dzięki temu rozwiązaniu naświetlenia nadmiernego.

Zasłony zaciemniające mają właściwości termoizolacyjne. Unikniemy nagrzewania się pomieszczenia. Docenimy to w porze letniej. Mało kto wie, ale niektóre tkaniny, z których możemy uszyć zaciemniające zasłony, posiadają także właściwości akustyczne. Jest to możliwe dzięki swojej strukturze oraz gramaturze.

Musimy mieć na względzie, że ochrona wnętrza przed naświetleniem nadmiernym oraz nagrzewaniem jest także bardzo ważna ze względu na meble w nim znajdujące się, oraz podłogi drewniane. Drewniane powierzchnie pod wpływem promieni słonecznych, ulegają przebarwieniom w bardzo różnym stopniu, zależnie od czasu, jak i także intensywności światła słonecznego.

Bardzo podobnie reagują meble z obiciami ze skóry, tkanin, czy też eko-skóry. Miejsca narażone na działanie słonecznych promieni, ulegają szybciej zniszczeniu, pękają oraz przebarwiają się.

Wady zaciemniających zasłon

O wadach niewiele sobie powiemy, ponieważ do głowy przychodzi nam jedna jedyna. Mowa tutaj o wadze takich zasłon. Podczas prania w domowych warunkach, po wchłonięciu wody, ich ciężar wzrasta odczuwalnie i może przysporzyć nawet trudności przy rozwieszaniu. Chociażby z tego powodu jest zalecane oddanie zasłon do profesjonalnej pralni chemicznej. Wystarczy, że oddamy zasłony do prania dwa razy w roku. Koszt nie jest wysoki, a więc nie powinniśmy narzekać.

Share